Mieczysław  Giedrojć   

(urodzony i zamieszkały w Bydgoszczy)

                                             fot. Mariola Weynert

aktor

 

       swoją przygodę ze sceną rozpoczął w 1977 roku w koszalińskim Teatrze Ruchu Blik Jupiego Podlaszewskiego i Ryszarda Koteckiego. Występował w nim przez 6 lat.

       Od 1983 roku związał się z Teatrem STOP z którym (z kilkuletnią przerwą 1989-96) współpracuje do dnia dzisiejszego. Mietek Giedrojć wniósł do Teatru STOP elementy pantomimy i plastyki ciała. Bardzo szybko stał się autorytetem w temacie ruchu scenicznego. Dzięki blikowemu doświadczeniu nie tylko przyczynił się do zwiększenia ekspresji i dynamiki przygotowywanych przedstawień, ale również obudził świadomość aktorów w zakresie pracy nad ciałem. Poszukiwania artystyczne Teatru STOP stanowiły dla Mietka nowe wyzwanie. Dotykały przestrzeni nieznanej dla mima - przestrzeni słowa. Te obopólne uzupełniania doprowadziły do powstania kilku ciekawych przedstawień:

„Dialogus Pastoralis” – 1984

„SEKSTET” – 1985

„DEALER” - 1998

„BEZNIKOTYNEK” - 2005

       W 1995 roku stworzył własną scenę jednego aktora nazywając ją Teatrem Małych Form. Wspólnie ze Stanisławem Miedziewskim (reżyserem teatralnym współpracującym swego czasu z Teatrem STOP) stworzył znakomity duet artystyczny poszukujący inspiracji dla postaci scenicznych w klasycznej literaturze rosyjskiej. Teatralnymi efektami tych działań były monodramy:

"ŁAGODNA"  według F. Dostojewsjkiego - 1988

"NOS"  według M. Gogola - 1990

"O SZKODLIWOŚCI PALENIA TYTONIU" według A. Czechowa - 2006

       W ostatnich latach współtworzy i wykonuje artystyczne programy profilaktyczne (jeden został wykorzystany w projekcie Światowej Organizacji Zdrowia WHO).
       Od 2006 roku prowadzi zajęcia z pantomimy i klaunady w projekcie pt. "Eigene Grenzen kennen - Barrieren überwinden” Fundacji Stiftung "Grosses Waisenhaus zu Potsdam". 

       Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie  na Wydziale Wiedzy o Teatrze.

       Jako mim i clown często występuje na międzynarodowych festiwalach teatrów ulicznych – ostatnio w Gdańsku, Krakowie, Toruniu i Włocławku.

 

 

 

 

 

 

 

 

powrót - informacje