www.teatrstop.pl

 

 

DEALER (1998r.)


 BENEFIS - 500  x  "DEALER"
 
     
Wybrane  sesje:  Słupsk Koszalin Stargard Szcz. Włocławek Ustka
2007 2008 2007, 2008  2007 2008

                                                                  *
                                                                  *  *  *

Miejsca prezentacji                 TV             Opinie uczestników           Opinie prasowe  

 

       

 

              Spektakl "DEALER" jest programem, który wykorzystując elementy dramy w dość niekonwencjonalnej formie scenicznej traktuje o problemach alkoholowych. Adresowany jest do widowni od starszych klas szkoły podstawowej, poprzez młodzież gimnazjalną, średnią, a także akademicką. 

       Program powstał wskutek sugestii ze strony Sekretarza Gminy Chojnice - Pani Stefanii Majewskiej-Kilkowskiej, która poszukując atrakcyjnych form profilaktyki i edukacji namówiła w 1997 roku Mirosława Glinieckiego do wspólnych działań w tym zakresie.

       Ostateczną wersję scenariusza (ustawicznie konsultowaną na próbach z Mieczysławem Giedrojciem i Danielem Kalinowskim) napisał M. Gliniecki. Próby trwały 9 miesięcy i odbywały się w weekendowych sesjach w kameralnej sali sportowej nieistniejącej już Szkoły Podstawowej w Chojniczkach. 

       O sukcesie "DEALERA" może przemawiać fakt, iż spektakl ten realizowany jest bez przerwy od 10 lat i ma ponad 500 prezentacji zarówno w kraju, jak i trochę za granicą. Najwięcej systematycznych realizacji tego programu odbyło się w Słupsku, Koszalinie i Włocławku

 

       "DEALER" porusza temat sprzedaży i powszechności spożywania alkoholu, jego dostępności oraz mody na picie. Dotyka również kwestii społecznego przyzwolenia na zachowanie nietrzeźwych, a także usprawiedliwiania i tolerowania osób nadużywających alkoholu. Ważnym aspektem programu jest również wskazywanie młodemu człowiekowi możliwości nieulegania  presji otoczenia i umiejętności odmawiania. Program uświadamia jak bolesne skutki może przynieść częste lub zbyt wczesne spożywanie alkoholu, łącznie z utratą pracy, opinii, zdrowia, rodziny, a nawet życia.

 

       Pierwsza część programu ma charakter spektaklu, którego akcja rozgrywana jest w dwóch planach scenicznych:

 *   plan Dealerów - jest to historia dwóch Dealerów: Starszego - bezwzględnego, dążącego do celu za wszelką cenę i Młodszego - naiwnego, chcącego dorównać koledze i zdobyć pieniądze i sławę. Prezentowany świat wzorowany jest na konstrukcji kolorowych reklam, wideoklipów, atrakcyjnych - momentami komicznych zdarzeń. Sztucznie rymowane dialogi wypowiadane są zdecydowanie, bardzo szybko, ale trącą fałszem. Każda scena kończy się przyśpiewką "Pije Kuba do Jakuba...".

 *   plan Ojca - to szara, ponura przestrzeń pokoju w której znajduje się osamotniony ojciec Dealera Młodszego. Dawniej był znakomitym sportowcem. Osiągnął życiowy sukces, był rozpoznawalny, doskonale zarabiał. Teraz jest samotnym alkoholikiem. Ten plan pokazywany jest bez słów, pantomimicznie - z monotonną muzyką w tle.

       Przedstawiane plany uzupełniają się, jak dzień i noc w życiu. Taka struktura sceny przypominać ma, iż każda sytuacja życiowa ma zawsze dwie strony medalu; tę atrakcyjną - o której mówią wszyscy i tę ciemną, skrywaną zazwyczaj i pomijaną przez reklamujących.

 

       Druga część programu ma charakter dramowy. Aktorzy w pewnej części zamieniają się z uczestnikami rolami. Teraz to oni "wchodząc w rolę" odgrywają zaaranżowane przez prowadzącego dramę sytuacje życiowe. Próbują po swojemu ustawić się do zaistniałego problemu w rodzinie, szkole, w sklepie monopolowym. Każda sytuacja jest w części finałowej omawiana przez prowadzącego dramę.

 

 

       "...To, co szczególnie wydaje się wartościowe dla uczestników, to możliwość aktywnego udziału poprzez odgrywanie scen dramowych, a tym samym rozwiązywanie konkretnych problemów życiowych, jakie się w tych scenach pojawiają. 'Wchodzenie w rolę' stwarza uczniom możliwość empatycznego wczuwania się w przeżycia kreowanych postaci, zwraca uwagę na postawę asertywną - uczeń uświadamia sobie, że nie musi ulegać presji otoczenia, że ma prawo powiedzieć 'nie'."

 

                                                                                                                           Małgorzata Borek

                                                                                                         Pełnomocnik Prezydenta Miasta Koszalin 
                                                                                                                   d/s  Rozwiązywania Problemów Alkoholowych 

                                                                          OBSADA:

Dealer  Młodszy

  -   Daniel  Kalinowski

Dealer  Starszy

  -   Mirosław  Gliniecki

Ojciec

  -   Mieczysław  Giedrojć
 
-   Bogusław  Pobiedziński   (kilkakrotnie w zastępstwie )

Dziewczynka od wiersza

  -   Marta  Gliniecka
                 

Muzycy

  -   Andrzej  Anderman, 
      Waldemar  Tomaszewski,
      Jaromir  Szroeder
      Marta  Gliniecka  (wymiennie)

opracowanie dramy

  -   dr Lucyna  Maksymowicz

prowadzenie dramy

  -   Mirosław  Gliniecki

 

 

scenariusz

 

  -   Mirosław  Gliniecki

 


reżyseria

 

  -   Mieczysław Giedrojć, Mirosław Gliniecki 
      i Daniel Kalinowski

 

 Premiera  nieoficjalna - 18 IV 1998r. w Parchowie

 

 Premiera  oficjalna - 19 V 1998r. w Silnie

 

  Miejsca prezentacji

  Fotografie  spektaklu

Opinie uczestników

Opinie prasowe

Wybrane sesje

 

 

<< powrót do spektakli