9,384,954 wizyt
Gości online: 2

BYTÓW: Teatr STOP w BytOFFsky Festiwal 2014 (23.10)

VI BytOFFsky Festiwal - Tajemnica Świata Światów KASZËBË II

 22-25.10.2014

 

Motywem przewodnim szóstej edycji bytowskiego festiwalu była twórczość zmarłego w ubiegłym roku, kaszubskiego artysty i filozofa Józefa Chełmowskiego.  

Festiwal organizuje Bytowskie Centrum Kultury, Bytowski Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Muzeum Zachodnio-Kaszubskie.

W ramach tegorocznej edycji odbyły sie m.in. Pomorska debata o kulturze: kultura na pograniczu - pogranicza kultury, poświęcona muzyce pomorskiej, prezentacja muzycznej opowieści o Aniołach i Demonach Józefa Chełmowskiego oraz ogólnopolska premiera płyty Ola Walickiego "OLO WALICKI KASZEBE II".

Całość uświetnili zaproszeni muzycy, plastycy, aktorzy z całego kraju, którzy zaprezentowali swe typowe dla sztuki offowej programy, zacierające granice pomiędzy twórcą a odbiorcą.

Festiwalową ideę tych artystycznych i naukowych spotkań kreuje Jaromir Szroeder - animator i twórca teatralny (w przeszłości wieloletni aktor Teatru STOP).

*

Teatr STOP wspólnie z Teatrem Małych Form z Bydgoszczy zaprezentował w tegorocznym programie Festiwalu BytOFFsky spektakl

"Tajemnice pantomimy"

Przedstawienie organizatorzy umiejscowili w Zakładzie Opieki Leczniczej przy ulicy Lęborskiej

w dniu 23 października o godzinie 15.00.

Aktorzy wystąpili w niezbyt sprzyjających teatrowi warunkach przestrzenych (wąski korytarz), ale za to

w niezwykle życzliwej atmosferze pracowników oraz schorowanych pacjentów - widzów.

Spektakl zbudowany z kilku pantomimicznych etiud (W garderobie, Oczekiwanie, Samochód i Kandydad na urzędnika) z humorem traktuje o różnych przywarach i przypadłościach człowieka. Cżesto są one prowokowane złośliwością przedmiotów martwych, niemożliwością osiągnięcia celu czy zawiedzionym uczuciem. Dzięki poetyckiej metaforze widz skłaniany jest nie tylko do zabawy, ale i refleksji.

Finał przedstawienia stanowią odegrane wspólnie z widzami, improwizowane etiudy mimiczne i ruchowe, które rozbawiły tak uczestników, jak i samych wykonawców.

W spektaklu wystąpili: aktor Mim - Mietek Giedrojć oraz aktor Czarny - Mirek Gliniecki.

Całość kompozycji dopełniała (grana na żywo) muzyka  Marty Glinieckiej a także oprawa świetlna, którą zajmował się Stanisław Gliniecki.

Galeria zdjęć

plakat

Tajemnice pantomimy - 15.00